Topraktan Sofraya

Doğal Çiğ yağ-EXTRA VİRGİN OLİVE OİL 500 ml

Fiyat: (%8 Dahil): 15,00TL / 500 ml
Miktar :

Bu yağın tadı ,nefaseti çok farklı çünkü yapılışı çok farklı...Okumadan geçmeyin..Günümüzde bizim gibi doğal üreticiler çok az...Bu doğal usulü yaşatabilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var...

ÇİĞ  ZEYTİNYAĞLARIMIZIN YAPIMI

Zeytinyağlarımız doğal ortamda, hiçbir kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmadan, tamamen doğal yöntemlerle, zeytinlerin bekletilmeden, doğal niteliklerinde bir değişikliğe neden olmayacak ısıl ortamda, hijyenik koşullarda yağa dönüştürülmesi ile elde edilmektedir.

Artık günümüzde nerdeyse kalmayan eski dönemlerden kalma bir yöntem olan taş baskı sistemiyle çok kaliteli yağ ortaya koymaktayız. Soğuk su kullanarak meyvemsi ve doğal zeytin yağ  aromasını , vitaminleri koruduğundan dolayı yağın en doğal halidir.

Hiçbir tarım ilacı, suni gübre kullanmadan yetişen zeytinler keten çuvallara konur.

Taş değirmenin zeytini hamur haline getirmesinden sonra hamur çuvallara sandalye minderi kalınlığında koyulur.

Çuvallar bir teknenin içerisinde üst üste koyuldukça birbirini ezer ve çuvalların her tarafından şelale gibi yağ akar.

İşte bu yağa "Burun,tekne,kavata yağı,zeytin sütü " veya en çok bilinen adı ile "çiğ yağ" denir. Binlerce yıldır zeytinyağının bilinen şifa özelliklerini en çok barındıran, eczanelerde,aktarlarda ilaç diye satılan zeytinyağı "çiğ yağdır".

    Çuvallardan sızan çiğ yağ akışı durduktan sonra çuvallar prese koyulup sıkılır.Çuvallar sıkıldıkça yağ süzülerek aşağıya oradan da krom borular vasıtası ile ilk dinlenme yeri olan depolara akar. Adına "kara su" denen su ile akan bu yağa "kuru BASKI" denir. Bu baskıdan sonra çuvallara soğuk su dökülür. Çuvallar indirilip tek  tek yıkanarak tekrar üst üste koyulup sıkılır.Bu işlemede " soğuk baskı" denir.

Olgunlaşma dönemine giren seçilmiş zeytinlerden elde edilen doğal sızma zeytinyağımızın oleik asitten derecesi %  0,06 DİZEMdir.

 Üretim Tarihi:KASIM 2016

Son Kullanım Tarihi:KASIM 2018

Net:500 ml